10 najnovších článkov kategórie InéPrednáška dekana Gnipa - Prvý kostol v Trebišove

Kategória: Iné, Pridané: 21.04.2018, 18:07

V nedeľu 15. 4. 2018 bola v múzeu prednáška Prvý kostol v Trebišove a bola predstavená jeho maketa v mierke 20:1. Tešila sa bohatej účasti, čo svedčí o záujme o históriu svojho mesta a farnosti.

Objavením prvého kostola v Trebišove sa prepisujú dejiny Trebišova aj jeho „mestskej farnosti“. Posúva sa hlbšie v svojej existencii z 15. storočia do 13. Storočia, čo zaznamenajú a cirkevní historici. Rok postavenia 1404 sa udáva v cirkevných schematizmoch našej arcidiecézy, teraz to bude 4/4 13. storočia.
Objavil sa pôvodný bohoslužobný priestor, v ktorom sa slávila Eucharistia v roku 1326 farárom Petrom, prvým písomne, listinne doloženým farárom, podobne ako v Paričove v kostole Ducha Svätého. V Trebišove mal farár príjem v roku 1335 až 240 grošov a na Paričove mal farár Tomáš príjem v rovnakom roku 80 grošov, či v neďalekom Milhostove farár dostával iba 30 grošov.

...čítaj ďalejDôležitý oznam pre snúbencov

Kategória: Iné, Pridané: 13.04.2018, 07:17

Prosíme všetkých snúbencov, ktorí chcú uzavrieť v našej farnosti sviatosť manželstva a už si rezervovali termín, aby tak urobili ešte raz.
Vo farskom počítači nám padol systém a nemáme žiadne záznamy.
Termín sobáša môžte nahlásiť osobne alebo telefonicky na číslo 056/672 2773.

Ďakujeme za pochopenie.POZVÁNKA - Filmový festival Jeden svet

Kategória: Iné, Pridané: 13.04.2015, 12:44

V dňoch 17.-18. apríla 2015 sa v Trebišove uskutoční filmový festival dokumentárnych filmov Jeden svet. Témou 15. ročníka je Sloboda nie je zadarmo. Festival sa uskutoční v priestoroch Koniarne v areáli múzea (bývala Jazdiareň) v Trebišove. Súčasťou festivalu bude aj ochutnávka pravej etiópskej kávy. Viac informácií o filmoch nájdete na www.facebook.com/jazdiaren a na www.jedensvet.sk.
...čítaj ďalejPúť Rómov – jej 18. ročník v Gaboltove

Kategória: Iné, Pridané: 04.09.2010, 01:19

Gaboltov je najväčšie arcidiecézne pútnické miesto, kam v polovici júla smerujú kroky a kolesá i mnohých z nás. Už osemnásty raz však Škapuliarska Panna Mária pozývala na púť i v prvú augustovú nedeľu. Na Púť Rómov.
V tomto roku sme sa v našej farnosti rozhodli využiť túto vzácnu príležitosť a podporiť pastoráciu našej rómskej osady i takouto formou. Plný autobus rómskej mládeže a niekoľko dospelých na čele s farárom vdp. Jozefom Gnipom dávalo v slnečné nedeľné ráno tušiť vydarený deň.
...čítaj ďalejPri vstupe do pôstu

Kategória: Iné, Pridané: 10.02.2008, 01:04

Rozmýšľajúc o objekte pôstnej obnovy som požiadal o názor skúseného priateľa.Opýtal sa ma: „Je niekto , koho máš problém milovať?“ Fíha! Otázka zasiahla priamo do srdca. Ihneď som si predstavil človeka , ku ktorému som mal problém správať sa láskavo a príjemne. Keď som to priateľovi povedal, odvetil: „Potom nech je súčasťou tvojho pôstneho predsavzatia to, že sa pousiluješ zahrnúť toho človeka láskavosťou a milotou.“Bola to pre mňa výzva k celkom novému spôsobu pôstu. Musel som sa vzdať kriticizmu a prízemností a odpútať sa od svojho sebectva a sebaospravedlňovania; len tak som sa mohol stať tvorivým v prejavoch lásky voči tomu človeku. Bola to výzva na obrátenie . Pri stretnutí som mal tendenciu pokračovať v doterajších koľajách. Tu som si uvedomil , aký dokážem byť nepríjemný, keď mi zrazu prišiel na um citát z Prvého listu Korinťanom 13, 4: „Láska je trpezlivá, láska je dobrotivá nevypína sa , nevystatuje sa.Všetko znáša , všetko vydrží , …“ Bola to chvíľa milosti, ktorá mi otvorila oči.
...čítaj ďalej 

Archív článkov nájdete >>TU<<